+421 905 363 681rebrik@rebrik.skMiletičova 7, 821 08 Bratislava
Facebook
 
 
  • No products in the cart.

Subtotal: 0,00€

Košík Pokladňa

Rebrík
Objavuj svet s priateľmi
  • Domov
  • Pre deti
  • Pre dospelých
  • Na stiahnutie
  • Objednajte si Rebrík
  • Napísali ste nám
  • Škola spolužitia
  • Kontakt
  • Domov
  • Pre deti
  • Pre dospelých
  • Na stiahnutie
  • Objednajte si Rebrík
  • Napísali ste nám
  • Škola spolužitia
  • Kontakt

Námety z Rebríkov na prežívanie Veľkého týždňa a Veľkej noci s deťmi

Kvetná nedeľa

Oslík

V marcovom Rebríku č. 7 na strane 25 nájdete scénku oslík. Deťom môže spestriť prežívanie Kvetnej nedele – najmä, ak by sa podarilo spoločne si scénku nacvičiť. Určite by deti potešilo, keby sa do nacvičovania zapojili všetci členovia rodiny. Ak zvýši čas, radosť urobí aj príprava kostýmov a kulís.

Poteší aj animovaná nahrávka, ktorá možno bude dobrou motiváciou pre vlastné naštudovanie scénky. Nájdete ju tu.

Čo sú bahniatka?

Ku Kvetnej nedeli neodmysliteľne patria bahniatka. Porozprávajte sa o nich spolu s deťmi.

Bahniatka je ľudový názov pre kvety vŕby rakytovej. Vŕba rakytová – rakyta je krovitý strom, ktorý dorastá do výšky 7 m. Kvety sú jahňady. Ľudovo sa nazývajú aj barušky, baburiatka, macušky, maňušky, baránky, babuliatka, birky, kozičky,… Ich názvy súvisia s názvami mláďat rodiacich sa na jar.

 Bahniatka

  • sú symbolom života, ktorý sa začiatkom jari obnovuje
  • je to jeden z mála stromov v našej oblasti, ktorý nasadzuje kvety v marci – v apríli
    (v čase slávenia Veľkej noci)
  • zelenými ratolesťami vítali Pána Ježiša v Jeruzaleme a my si to pripomíname bahniatkami na Kvetnú nedeľu
  • požehnané bahniatka (z Kvetnej nedele) sa na spália a ich popolom nám na Popolcovú stredu nasledujúceho roka robí kňaz na čelo krížik so slovami: Pamätaj, že si prach a na prach sa obrátiš.

Kríž z bahniatok

V niektorých častiach Slovenska pripravujú ľudia počas pôstu krížik z bahniatok, ktorý zdobí ich domov. Rozmery krížika môžu byť ľubovoľné.

Prečo práve kríž?  Kríž je jedným zo symbolov Veľkej noci, lebo Ježiš bol odsúdený na smrť na kríži a vstal z mŕtvych. Bahniatkami sa ozdobuje preto, lebo symbolizujú nový život.

Záhrada Veľkého týždňa

Urobte si doma záhradu, ktorá pomôže deťom lepšie si predstaviť udalosti Veľkého týždňa.

Väčší kvetináč alebo nádobu naplňte hlinou. Vložte do nej bokom malý črepník a trošku ho zasypte hlinou. To bude Boží hrob. Z kamienkov urobte cestu a jeden veľký kameň použite na zavalenie hrobu. Do hliny zasaďte semienka žeruchy, aby sa záhradka na Veľkú noc zazelenala.

 Každý deň Veľkého týždňa si zo Svätého písma prečítajte o udalostiach daného dňa.

  • Na Kvetnú nedeľu Ježiš vchádza do Jeruzalema. Ľudia ho vítajú: „Hosanna! Požehnaný, ktorý prichádza v mene Pánovom!” Ratolesti zastrčte do hliny.
  • Pán Ježiš pri Poslednej večeri na Zelený štvrtok ustanovuje sviatosť oltárnu. Potom vystupuje na Olivovú horu, kde sa v Getsemanskej záhrade modlí a potí krvou. Nakoniec Ježiša zajmú. Sprevádzajte ho spolu s apoštolmi – do záhrady vložte vystrihnuté postavy apoštolov.
  • Na Veľký piatok Ježiša odsúdia a on z lásky k nám nesie svoj kríž na vrch Golgota, kde zomiera. Na kopec postavte kríž zviazaný z dvoch konárikov, prípadne kríž z bahniatok, ak ste si ho urobili.
    Ježišovo telo uložia do hrobu a hrob privalia kameňom. Zavrite kameňom hrob.
  • Na Bielu sobotu vojaci strážia Boží hrob a Ježišovi blízki smútia. Ostaňte v tichu, spoločne si niečo prečítajte, pomodlite sa.
  • Nasleduje noc. Nazýva sa Veľká noc, lebo Ježiš vstal z mŕtvych a zvíťazil tak nad smrťou. Spoločne si všetci zapáľte rodinný paškál alebo sviečky so slovami „Kristus svetlo sveta. Bohu vďaka!“
  • Na Veľkonočnú nedeľu ženy prichádzajú k hrobu. Nájdu odvalený kameň. V hrobe ostali len plachty a šatka. Ježiš žije! Odvaľte kameň a vedľa hrobu postavte vzkrieseného Krista.

C. 1. Postavy-makety

Vitráž veľkého týždňa

Ak máte možnosť ísť do kostola, prípadne budovy, kde sú vitráže, vyberte sa spoločne na prechádzku. Pri pohľade na sklenené obrazy, možno deťom porozprávať o týchto umeleckých dielach. O tom, že kostol je asi prvé miesto, kde človek vníma vitráž. Vitráž – to sú farby a obrázky z drobných kúskov skla. Keď je vonku sivý, zamračený deň, alebo tma, tak farebný obraz vitráží je vždy rovnako veselý a poteší srdce každého. Kedysi boli vitráže nevyhnutnosťou. Ľudia nedokázali vyrobiť veľkú tabuľu skla, tak robili vitráže a okná skladali z malých sklíčok.

Uvažujme spolu s deťmi:

Kardinál John Newman prirovnal Cirkev k vitráži. Kto pozerá na vitrážové okno zvonka, čiže zo svetla do tmy, vidí len obrysy okna. Krásu okna, farby, postavy, umelecké stvárnenie a zručnosť majstrov nevidí. Kto chce vidieť krásu vitráže, musí vojsť dovnútra. Keď pozerá z tmy na vitráž smerom do svetla, vidí jej krásu.

Ak chceme prežiť svetlo Veľkej noci naozaj radostne, musíme počas pôstu aj my vojsť dnu – do seba. Mali by sme sa pousilovať vpustiť dnu farebné svetlo – a to tak, že odstránime to, čo svetlu bráni vstúpiť.

Usilujme sa viac si to pripomínať počas jednotlivých dní Veľkého týždňa. Urobme si s deťmi papierovú vitráž z obrázkov. Na čiernobielu predlohu vitráže postupne vliepajte 40 farebných kúskov. Hotovú vitráž si môžete zarámovať.
C. 2. Vitraz predloha C. 3. vitraz

 

Krížová cesta

Ak nám okolnosti nedovolia pomodliť sa spoločne krížovú cestu v kostole, skúste to na výlete v prírode, alebo doma pri obrázkoch krížovej cesty.

Jednotlivé zastavenia krížovej cesty môžeme rozdeliť medzi členov domácnosti. Aby deti krížovú cestu lepšie prežívali, vopred si nakreslia určené zastavenia. Ak na to nebude čas, pomôcť môžu obrázky z krížovej cesty, ktorá tvorí vnútornú dvojstránku marcového Rebríka č. 7 – je vhodná pre deti 1. stupňa ZŠ.

Skôr, ako sa spolu s deťmi pomodlíme, porozprávajme sa s deťmi o krížovej ceste.

Čo je krížová cesta a prečo sa ju modlíme?
V 14 zastaveniach krížovej cesty si pripomíname, koľko ťažkých vecí Ježiš prežil a vydržal potom, čo bol vydaný na ukrižovanie. Táto udalosť sa odohrala na Veľký piatok, ktorý slávime tesne pred Veľkou nocou. Keďže máme celé pôstne obdobie prežívať tak, aby sme sa obrátili a čo najviac sa priblížili k Ježišovi, môžu nám pomôcť jednotlivé zastavenia krížovej cesty. Pán Ježiš ako človek vo svojom živote na zemi prežil veľa rôznych bolestí a ťažkostí, napríklad aj takých, aké prežívame my. Preto nám rozumie.

Vyzvime deti, aby pri modlitbe v duchu povedali Ježišovi aj o starostiach a bolestiach, ktoré ich trápia.

C. 4. Krizova cesta

 

Boží hrob

Na záver obradov Veľkého piatka kňaz vyloží Oltárnu sviatosť nad miesto, kde je Boží hrob. Nevieme, či sa nám podarí prísť k Božiemu hrobu, v každom prípade si môžeme vytvoriť miesto, kde môžeme v tichu rozjímať, uvažovať o Ježišovej smrti a uctiť si kríž a myslieť na Ježiša v Oltárnej sviatosti. Hoci v hrobe býva socha Pána Ježiša, skutočne prítomný a živý je v Oltárnej Sviatosti, ktorej sa pri Božom hrobe v kostole klaniame.

Chvíľa rozjímania s deťmi

  • Pozdrav Pána Ježiša vo Sviatosti Oltárnej – môžete sa spoločne pomodliť modlitbu duchovného svätého prijímania.
  • Uvedom si, že Ježiš trpel a zomrel za nás. Poďakuj mu za to – každý člen rodiny sa môže poďakovať aj za to, čo sa mu počas pôstu podarilo zlepšiť, urobiť dobre a pod. a odovzdať to Ježišovi.
  • Pouvažuj nad tým, čo ťa trápi, čo sa ti nedarí a čo chceš zmeniť. Popros Pána Ježiša o silu a svetlo nájsť riešenia – to každý uvažuje v tichu sám, prípadne sa s menšími deťmi môžeme krátko o tom porozprávať.
  • Poďakuj sa Ježišovi za dobrá, ktoré dostávaš každý deň – ďakujte aj za maličkosti, je ich tak veľa a berieme ich akosi príliš samozrejme.
  • Poďakuj sa za rodinu, blízkych, za kamarátov a spolužiakov – spomeňte si nahlas na všetkých blízkych ľudí – v tomto čase, keď sme uzavretí, to bude, akoby sme boli spolu s nimi.
  • Popros aj za všetkých chorých a tých, ktorí v poslednom čase zomreli – modlime sa spolu s deťmi za odvrátenie pandémie, za chorých i tých, ktorí zomreli, aby si uvedomovali, že Ježiš je nad všetkým.

Svetlo sveta

Veľkonočná radosť napĺňa naše srdcia radosťou plnou svetla. A takúto radosť chceme sprostredkovať aj deťom.

Na začiatku sa spolu s deťmi zamyslite nad svetlom – spoločne si odskúšajte a porozprávajte sa o svojich skúsenostiach so svetlom a tmou:

  • Deti si previažu oči šatkou tak, aby nič nevideli. Potom skúsia sami urobiť niekoľko krokov.
  • Všetci sa posadia do tmavej miestnosti. Chvíľu takto sedia v tme. Potom dospelý zapáli sviečku.
  • Všetci porozprávajú o ďalších svojich skúsenostiach so svetlom a tmou.

 

Deti si potom na výkres nakreslia a vystrihnú veľkonočnú sviecu – paškál. Z druhej strany si na ňu napíšu:

Ja som svetlo sveta. Kto mňa nasleduje, nebude chodiť vo tmách, ale bude mať svetlo života. (Jn 8, 12)

Dospelý potom pokračuje:

Veľkonočná svieca je ako Kristus – svetlo, ktoré ožaruje temnotu, svetlo sveta.

Aj ty môžeš byť pre ľudí svetlom a zapaľovať naokolo plamienky radosti a lásky. V zvyšnom pôstnom čase i v tom nastávajúcom veľkonočnom šír svetlo do svojho okolia. Za každý skutok, ktorým zapáliš plamienok radosti vo svojom okolí, vyfarbi jeden lúč svetla pri svieci.

Na záver si  všetci posadajte do kruhu, v strede ktorého horí sviečka a pomodlite sa.

C. 5. paskal

Prežívanie veľkonočnej radosti

Veľkonočný baranček – symbol Veľkej noci – isto poteší každého. Okrem toho, že si hotovým barančekom môžu deti vyzdobiť svoje okno či dvere, môžeme barančeka využiť i pre spoločnú katechézu v rodine.

 

Najprv spolu s deťmi vystrihnite barančeka. Počas vystrihovania môžete deťom rozprávať o význame obrazu baránka – môžete prečítať časť Svätého písma – Starý zákon – o vyslobodení Izraelitov z Egypta a potom prirovnať tento obraz k nášmu vykúpeniu na kríži.

Každý sa môže zamyslieť, ako prežíval a prežíva dni Veľkej noci. Každé povie,

  • prečo je pre neho Veľká noc veľkým sviatkom
  • z čoho má v týchto dňoch radosť
  • ako chce šíriť radosť okolo seba
  • a podobne

Pri týchto odpovediach vezme každý kúsky vaty alebo cestovinu – napr. kolienko a prilepí na barančeka. Tak postupne vytvoríme barančekovi kožuštek.

C. 6. barancek 

Zdieľajte
Facebook
Podobné články
Šírme pokoj s októbrovým Rebríkom
26. septembra 2023
Svätá Matka Tereza
26. septembra 2023
Rebrík č. 1 – pracovné listy september 2023/2024
19. septembra 2023
3+2 modlitby na september
26. augusta 2023
Hľadaj v článkoch
  • 2 % pomôžu aj Rebríku
    7. marca 2019
Najnovšie články
  • Šírme pokoj s októbrovým Rebríkom
    26. septembra 2023
  • Októbrový Rebrík je plný pokoja
    26. septembra 2023
  • Svätá Matka Tereza
    26. septembra 2023
  • Rebrík č. 1 – pracovné listy september 2023/2024
    19. septembra 2023
  • Domov
  • Pre deti
  • Pre dospelých
  • Na stiahnutie
  • Objednajte si Rebrík
  • Napísali ste nám
  • Škola spolužitia
  • Kontakt

eRko-HKSD | 2020 | Všetky práva vyhradené! | Všetky fotky a texty sú majetkom eRko-HKSD