Čo všetko môžeme robiť s deťmi
pri čítaní októbrového Rebríka
Boh je Stvoriteľ
Cieľ:
Uvedomiť si, že Sväté písmo nie je len taká „obyčajná“ kniha – je to Božie slovo. Je to kniha, ktorá nám hovorí o tom, aký je Boh a ako nás má rád. Poznať príbeh stvorenia sveta podľa Svätého písma. Vedieť, že to nie je vedecký opis vzniku sveta, ale že nám to hovorí,
že nech už svet vznikol akokoľvek, vznikol preto, že to chcel Boh a tak ako to chcel On.
Pomôcky: Biblia, svieca, Rebrík
Priebeh hodiny/stretka:
- Prinesieme sviečku, ktorú zapálime a vedľa s úctou položíme Sväté písmo. Potom sa pomodlíme úvodnú modlitbu.
- Porozprávame sa s deťmi, či vedia, čo je to za knihu, čo v nej je. Môžeme zistiť, či majú Bibliu aj doma – napr. Detskú Bibliu. Prečo sme s ňou nezaobchádzali ako s inými knihami? Čím je špeciálna: – Chceme priviesť deti k tomu, že Sväté písmo je kniha, ktorá nám rozpráva o Bohu a o jeho láske k nám. Preto k nej chováme úctu, lebo obsahuje Božie slová a skutky. Vždy keď máme na hodine Sväté písmo, máme aj zapálenú sviečku a položíme ho na čestné miesto.
- O jednom takom Božom čine si teraz prečítame. – Zo Svätého písme prečítame stať o stvorení sveta Gn 1,1 – 2,4
- V Rebríku na strane 27 nájdete obrázky jednotlivých dní stvorenia, ale pomiešané. Deti ich majú správne zoradiť podľa etáp stvorenia.
- Spoločne s deťmi si zaspievame pesničku Kto stvoril žmurkajúce hviezdy.
- Záverečná modlitba s poďakovaním, že Boh pre nás stvoril nádherný svet.
Boh je Otec
Cieľ:
Uvedomiť si, že Boh nie je kdesi ďaleko. Je tu a stará o nás a aj o svet. A my mu v tom máme pomáhať.
Priebeh hodiny/stretka:
- Úvodná modlitba
- Na stôl postavíme glóbus – predstavuje náš svet. Katechéta s „zahrá“ na Boha. „Stvorí“ svet a potom od neho odíde. Opýta sa detí, či to tak bolo a je. Privedieme ich k tomu, že nie. Boh stvoril svet a stále sa oň stará. Stará sa o každého jedného z nás. Je náš Otec, ktorý nás veľmi miluje, a preto sa o každého jedného z nás stará.
- Príbeh:
Bolo to ku koncu vojny. Ktorousi dedinou či mestom prešiel front. Keď to bolo bezpečné, ľudia sa postupne vrátili a začali opravovať poškodené strechy a múry.
Keď prišli do kostola zostali zarazene stáť. Pri oltári mali veľký kríž s telom Pána Ježiša. Kríž tam bol, ale Ježišovo telo bolo bez rúk. Čo sa stalo nikto nevedel. Ktosi navrhol, že požiadajú šikovného rezbára, aby ruky dotvoril. Zdal sa to byť dobrý nápad. No neurobili tak.
Po čase, keď už polo všetko opravené, telo Pána Ježiša bolo stále bez rúk. Pri kríži visel nápis: Boh nemá ruky na pomoc druhým, iba tie tvoje.
Spýtame sa detí, ako pochopili nápis pri kríži. Sme to my, kto sa má stať Božími rukami a pomáhať ľuďom okolo seba.
- Ako môžeme pomáhať? – necháme odpovedať deti (podeliť sa o desiatu, cukríky, požičať ceruzku, potešiť smutného človeka, uvoľniť miesto staršiemu človeku v autobuse, neskákať so reči a nechať druhých dorozprávať, nehašteriť sa pre hlúposti…)
- Pri záverečnej modlitbe použime 2. úlohu z rubriky Učíme sa s Ježišom. Do prázdnych miest doplníme chýbajúce slová modlitby Otče náš a na záver sa ju spoločne pomodlime.
List
Cieľ: Spoločne s deťmi objaviť, že modlitbou a prehĺbením vzťahu k Bohu, pomáhame našim blížnym i spoločnému domovu. Naučiť sa, že od rodičov sa môžem veľa naučiť a je dôležité ich rešpektovať.
Pomôcky: Roztrhnutá obálka, rôzne obrázky ľudí a situácií, Príloha 1 – rozstrihaný list deťom od pápeža Františka, Príloha 2 – lístočky so situáciami, Príloha 3 – srdiečka, flipchartový papier, sviečka, zápalky, perá.
Motivácia: Na vyučovanie/stretko príde poštár, ktorý prináša list od pápeža Františka. Povie, že mal naozaj dlhú cestu a list sa mu trochu zničil (poštár môže byť oblečený tak, aby vyzeral zničené, otrhane). Obálka bude natrhnutá, a keď poštár vytiahne list z tašky, časti listu sa rozsypú po zemi. Úlohou detí bude kúsky listu pozbierať a následne pri úvodnej modlitbe poskladať (zo zadnej strany časti listu očíslujeme). List rozdelíme na toľko častí, koľko máme detí.
Úvodná modlitba: List od pápeža Františka
Pomôcky: Rôzne obrázky ľudí a situácií, rozstrihaný list od pápeža Františka zo strany 25 Rebríka č. 2, sviečka, zápalky, perá.
Priebeh: Sadneme si do kruhu. V strede sa nachádza sviečka a okolo nej obrázky ľudí v rôznych situáciách (napríklad: deti v škole, stretnutie pri káve, deti na ihrisku, usmiata rodinka). Deti vyzveme, aby si zobrali jeden obrázok. Pred prežehnaním spoločne poskladáme list. Prežehnáme sa a postupne prečítame list deťom od pápeža Františka. Svätý Otec nás v liste pozýva modliť sa. My túto jeho výzvu prijímame a chceme teraz ďakovať a prosiť. Vyzveme deti, aby v nasledujúcej časti modlitby vyslovili vďaku alebo prosbu podľa obrázka, ktorý si vybrali, následne obrázok položia k sviečke. Na záver sa za tieto naše vďaky a prosby pomodlíme modlitbu Otče náš.
Tip: Na záver stretka môžeme všetkým deťom rozdať list, ktorý si zoberú domov.