Čo všetko môžeme robiť s deťmi pri
čítaní septembrového Rebríka
Aj v tomto školskom roku chce byť časopis Rebrík dobrým spoločníkom všetkých detí, ale aj dobrým pomocníkom pre všetkých tých, ktorí s deťmi pracujú – stretávajú sa spolu v školách, na stretkách, ale aj doma počas chvíľ v rodinnom kruhu.
Rozhodli sme sa, že každý mesiac vám ponúkneme niekoľko námetov, ako pracovať s Rebríkom na stretkách, ako ho využiť pri vyučovaní a ako z neho urobiť kamaráta detí pre spestrenie ich voľných chvíľ doma.
Téma septembrového čísla je Choď za svojím snom. Takú tému môže mať aj na jednej z prvých hodín či stretiek s deťmi v tomto školskom roku.
O čom snívaš?
Pomôcky: Plagát s veľkým otáznikom, obdĺžniky farebných papierov, perá, lep
Na začiatku si s deťmi položte otázku: O čom snívaš? Čo chceš dosiahnuť? Kým chceš byť? Čo je cieľom tvojho života?
Deti nemusia hneď odpovedať – môžu chvíľu premýšľať, uvažovať o tom, čo chcú v svojom živote dosiahnuť, za čím (kým) chcú ísť. Ak vedia, môžu napísať na obdĺžnik farebného papiera – nikomu to zatiľ neukazujú.
Aby sme deti usmernili, môžeme im prečítať príbehy ľudí, ktorí po niečom veľmi túžili a vytrvalo kráčali za svojím snom, až dosiahli svoj cieľ. V septembrovom Rebríku prinášame na strane 2 – 3 príbehy sv. Jozefa Kupertínskeho, Henryho Forda, Marie Curie-Sklodowskej a Michaela Edwardsa.
Po prečítaní príbehov sa deťom bude ľahšie premýšľať o ich snoch a cieľoch a skôr ich dokážu napísať na papier. Postupne môžu papiere s ich životnými cieľmi nalepiť na plagát s otáznikom. Spoločne sa môžeme s deťmi porozprávať o tom, čo napísali a povzbudiť ich v tom, aby vytrvali v kráčaní za svojím snom, lebo ak budú veľmi chcieť, určite sa im podarí ich sen naplniť tak, ako sa to podarilo ľuďom, o ktorých spoločne čítali.
Na záver predstavme deťom cieľ, ktorý je určený pre každého z nás – a tým je nebo. Pán Ježiš pozýva každého z nás, aby sme tento cieľ dosiahli a pomáha nám pri tom. Je to cieľ, ktorý môžeme dosiahnuť, nech sme kdekoľvek, nech budeme čímkoľvek. Dôležité je, aby sme sa usilovali z celého srdca milovať Boha a ľudí.
Určte si s deťmi krátkodobý cieľ – na jeden mesiac, prípadne jeden školský rok – napr. budete sa usilovať každý deň o krátku rannú a večernú modlitbu, alebo aspoň jednu svätú omšu aj v týždni a podobne. Tento cieľ si napíšte na nejakú nástenku a na začiatku každého stretka si zhodnoťte, ako sa vám darí napĺňať vaše ciele. Nezabudnite deti povzbudzovať do stále nových začiatkov.
Ak budete mať čas a možnosť – pozrite si film Orel Eddie, ktorý je práve o Miachelovi Edwardsovi – je to milý rodinný film, ktorý pomôže spestriť spoločné chvíle.
So svojím 31. ročníkom prináša časopis aj niekoľko nových rubrík:
Cesta lásky
Je to rubrika určená pre prvoprijímajúce deti, ale aj pre všetky deti, ktoré chcú počúvať Ježiša a premýšľať nad tým, čo hovorí. Rubrika je tvorená s využitím prvkov Katechéz Dobrého pastiera.
Každý mesiac sa zameriame na jeden Ježišov výrok. Deti môžu o tomto výroku premýšľať na základe vlastných skúseností a porovnávaní, ktoré im ponúkajú interaktívne úlohy v časopise. Aby sa deti v danom mesiaci mohli častejšie vracať k výroku, prinášame na webe predlohu prázdneho rámika, ktorú môžete vytlačiť. Deti si rámik môžu vyfarbiť, oblepiť či inak ozdobiť. Do rámika si vpíšu výrok mesiaca a vystaviť si ho na viditeľnom mieste. Tak si celý mesiac môžu pripomínať Ježišove slová a premýšľať nad nimi.
Svätý z ikony
Rubrika o svätých, ktorých ikony nájdeme v gréckokatolíckych chrámoch. Každý mesiac na ponúkame podobizeň daného svätého, ktorú si môžete vytlačiť a využiť ju na stretkách, počas hodín náboženstva, či na detských svätých omšiach.
Zo Starého zákona
Komiksové príbehy starozákonných postáv jednoduchou formou priblížia dôležité osobnosti Dejín spásy.
Výzva mesiaca
Je interaktívny diárový list pre deti na každý mesiac. Interaktívnym spôsobom vedie deti k aktívnemu objavovaniu seba, svojho okolia a k plneniu veselých a zaujímavých úloh, ktoré sa dieťaťu v danom mesiaci ponúkajú.
Zoraď časti rozprávky
Nová súčasť rubriky Škola stonožky Jožky je určená pre najmenších čitateľov Rebríka – prvákov a predškolákov. V každom čísle Rebríka nájdu deti rozprávku v šiestich obrázkoch, ktoré majú správne usporiadať a vlastnými slovami potom majú rozprávku porozprávať. Rubrika vedie k rozvíjaniu slovnej zásoby i fantázie dieťaťa. Obrázky si možno vystrihnúť a neskôr s nimi samostatne pracovať.
Guľkove príbehy
Nový komiksový príbeh na záverečnej strane Rebríka je určený na oddychové chvíle s deťmi. Vyskúšajte to niekedy – nachystajte keksíky, čaj a urobte si pohodlie. Spolu si prečítajte komiks. Porozprávajte sa o tom. Čo asi bude ďalej, ako hrdinovia prežijú deň, čaká na nich nejaké dobrodružstvo? Postupne možno nenásilne viesť rozhovor na deti, na to, ako prežili deň, čo ich ešte čaká. Je to chvíľa, kedy môžeme deti pozorne počúvať, kedy sa otvoria a rozrozprávajú sa o veciach, ktoré majú na srdci.