Čo všetko môžeme robiť s deťmi pri čítaní januárového Rebríka
Technika nám pomáha
Téma januárového čísla Rebríka má názov TECHNIKA NÁM POMÁHA. Tentoraz asi viac osloví chlapcov, ale priblíži sa aj dievčatám.
Potrebujete: fixky, papierové lístky, farebné lístky s nápismi …komunikovať, …
Dajte deťom úlohu, aby do najbližšej vyučovacej hodiny či stretka pozorne sledovali všetko dianie doma, vonku, všade vo svojom okolí – a aby skúsili spísať, kde všade sa stretnú s technikou, ktorá nám pomáha. Na nasledujúcej hodine, stretku začnite rozprávaním detí. Každé dieťa potom dostane tri papierové lístky. Na každý z nich napíše technické zariadenie, s ktorým sa stretlo.
Postupne lístky pripevníme na tabuľu. Položte si otázku, v čom nám technika pomáha. Po odpovediach detí si spoločne prečítajte článok v Rebríku č. 5.
Po prečítaní článku sa pokúste spolu s deťmi zaradiť nimi napísané lístočky s technickými zariadeniami do niektorej zo skupín
- …komunikovať …zistiť, čo sa deje v ľudskom tele
- …liečiť
- …rýchlejšie sa pohybovať
- …objavovať vesmír
- …zjednodušovať život
- …
Možno spoločne prídete aj na ďalšie oblasti, v ktorých nám technika pomáha.
Veda plná zážitkov
Na záver si s deťmi na strane 28 – 29 prečítajte reportáž z návštevy Zážitkového centra vedy Aurelium v Bratislave. Ak budete mať možnosť a čas, navštívte túto výstavu, prípadne iné technické múzeá na Slovensku.
Zabav sa s ľadom
Ak sa chcete s deťmi zahrať na výskumníkov, spoločne si urobte pokusy podľa článku na 25. strane. Môžete tak vyslobodiť plastových panáčikov z ľadovej kryhy, alebo zaujímavým spôsobom maľovať do ľadu. V každom prípade sa nielen niečom naučíte, ale sa aj dobre zabavíte.
Vytváraj jednotu
Každý rok sa od 18. do 25. januára koná Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov. Spája veriacich viacerých cirkví a kresťanských spoločenstiev.
Tieto dni navrhol Paul Wattson v roku 1908 tak, aby sa modlitby konali v dňoch medzi dvoma sviatkami: Katedra sv. Petra (18.1.) a Obrátenie sv. Pavla (25.1.), čo dodalo tomuto týždňu symbolický význam.
Zapojme sa spolu s našimi deťmi. Najlepšie začať katechézou či stretkom, ktoré bude ešte pre 18. januárom.
Pomôcky:
Obrázky katolíckeho kostola, pravoslávneho chrámu, protestantských kostolov spolu s obrázkami kňaza, popa, pastora, kahance, zápalky, veľká svieca, každé dieťa by malo mať 1 ks januárového Rebríka č. 5, nožničky, lep, prípadne vytlačené aktivity z www.rebrik.sk.
Úvod:
Spolu s deťmi sa porozprávajte o tom, aké kostoly poznajú – pri rozhovore vedieme ich pozornosť aj k iným kresťanským kostolom. Jednoducho môžete pomenovať tie najznámejšie cirkvi – alebo tie, ktoré sú aj v našom okolí – pravoslávnu, protestantskú, evanjelickú,… Hoci sú to rozličné cirkvi, ktoré majú svoje vlastné kostoly, inú liturgiu, veria v toho istého Ježiša Krista. A to je to, čo nás spája, základ, o ktorý sa môžeme opierať, keď sa snažíme o jednotu.
- Ak je na stretku viac detí, usporiadajte ich tak, aby vytvorili jeden kruh.
- Doprostred kruhu sa na vyvýšené miesto na svietnik pevne postaví veľká zapálená svieca.
- Deti stojace v kruhu okolo sviece si spolu zaspievajú pieseň:
Krok sem, krok tam,
Ježiš ma miluje.
Napravo a naľavo,
nech to každý vie.
Zadupaj, zatlieskaj,
radosť v srdci zahorí.
Chyťme sa za ruky,
veď v láske sme jednotní.
- Vedúci zopakuje a zdôrazní slová posledného veršu: v láske sme jednotní. Každému dieťaťu podá kahanec a všetkých vyzve, aby si postupe išli od veľkej sviece zapáliť svetlo na svojom kahanci. Popri tom vedúci hovorí, že každé dieťa má svoje vlastné svetlo – ale všetky tie svetlá sú zapálené od jednej sviečky.
- Deti držia zapálené kahance a spoločne sa pomodlia za jednotu kresťanov modlitbu, ktorú sa modlia všetci kresťania – Otče náš.
- Po modlitbe zhasnite kahance i sviečku a vyzvite deti, aby sa aj ony v Týždni modlitieb za jednotu kresťanov viac usilovali budovať jednotu vo svojom okolí.
V januárovom Rebríku prinášame prílohu – skladačku. Vystrihnite si ju a poskladajte. Každé dieťa si skladačku vezme domov a postaví si ju na viditeľné miesto. Počas Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov sa modlí za jednotu všetkých kresťanov a usiluje sa splniť úlohu daného dňa. Ak sa to dieťaťu podarí, vloží do rúk ľudí zobrazených na skladačke svietnik so svetlom.
Povzbuďte deti, aby na konci týždňa modlitieb žiarilo svetlo radosti z toho, že spoločne kráčame k tomu istému cieľu – k Ježišovi Kristovi.