Pridané v edícií Obuj si na leto TÚLAVÉ TENISKY
Počas prázdnin máme spolu s Rikou viac voľného času, a tak si občas prečítame aj nejakú tú knihu. Na poslednej návšteve v Nitre sme sa zastavili jednej prekrásnej knižnici, ktorá je historickým unikátom Slovenska.
Je to diecézna knižnica vo Veľkom kňazskom seminári a nachádza sa pod Nitrianskym hradom. Ukrýva jedinečnú zbierku najvzácnejších starých kníh na Slovensku. Pri prehliadke sme sa dozvedeli, že sa začala budovať už v 12. storočí a dnes obsahuje približne 66 000 zväzkov. Okrem teologickej literatúry sa v nej nachádzajú diela z histórie, filozofie, geografie alebo aj prírodných vied. Najvzácnejšou časťou sú však prvotlače, takzvané inkunábuly, teda knihy vytlačené do roku 1500. Tá najstaršia inkunábula je z roku 1473 vydaná v Norimbergu. Jej autorom je Boethius a má názov De consolatione philosophiae.
[adrotate banner=“10″]
Knihy sú v latinčine, nemčine a maďarčine, no nájdete tu aj diela v čínštine či japončine. Knihy, ktoré sú písané v slovenčine sú väčšinou do Bernolákovcov. Má tu svoje diela aj samotný Anton Bernolák.
Najmenšia kniha, ktorá tu je, bola vydaná v roku 1628 a má rozmery 8 x 5,5 centimetra. Najväčšou knihou je zasa Atlas československých dejín s rozmermi 50 x 43 centimetrov vydaný v Prahe v roku 1965. Najväčšiu hrúbku majú 1659-stranové Zápisky z dejín poľského sejmu vydané v roku 1557. Zaujímavý je aj Calepiniho slovník vydaný v roku 1599 v Bazileji, ktorý obsahuje text až v 11 jazykoch.
[mapsmarker marker=“24″]
Zdroj: tasr, Andy janík
Foto: Andy Janík