Čo všetko môžem robiť s deťmi pri čítaní marcového Rebríka
Pôstny kríž
Pomôcky: tabuľa, fixky, Rebrík pre každé dieťa, nožnice, lep, farbičky
Stretko či vyučovaciu hodinu začneme otázkou: Čo je znamením našej kresťanskej viery a prečo?
Deti odpovedajú. Odpovede môžeme zapisovať na tabuľu alebo flipchart. Ak treba, postupne usmerňujeme odpoveď a nakoniec zhrnieme:
Znamením našej kresťanskej viery je kríž. Pripomíname si, že na ňom zomrel Ježiš. Rímsky miestodržiteľ Pontský Pilát ho odsúdil na smrť na kríži. Za čias Pána Ježiša bolo odsúdenie na smrť na kríži veľmi ponižujúcim trestom. Zomieranie na kríži bolo veľmi pomalé a bolestivé, trvalo naozaj veľmi dlho. Ale Boh Ježiša neopustil a vzkriesil ho k novému životu. Kríž, ktorý bol nástrojom smrti sa tak zmenil na nástroj, ktorý prináša nový život.
Znamením kríža začíname aj svoju modlitbu. Ako sa prežehnávame?
- Dotkni sa čela ukazovákom a prostredníkom pravej ruky.
- Potom ťahaj ruku priamo smerom dole a dotkni sa hrude v strede pri srdci.
- Potom sa dotkni svojho ľavého ramena.
- A nakoniec pravého ramena.
- Pri slove Amen zopni ruky.
Vyskúšajte to spoločne.
Animátor sa potom spýta detí, kedy sa prežehnávajú a koho videli pri nejakej činnosti prežehnať sa. Deti postupne hovoria – a animátor zapisuje na tabuľu. Spoločne to potom zhrnú:
- Ak chodíš do kostola, určite poznáš znamenie kríža a prežehnáš sa hneď pri vstupe do kostola. Najprv si namočíš prsty pravej ruky do kropeničky so svätenou vodou a povieš: V mene Otca i Syna i Ducha Svätého. Amen.
- Aj keď sa ideš modliť, začínaš modlitbu znamením kríža.
- Svätá omša sa začína znamením kríža.
- Pred jedlom sa prežehnáme a pomodlíme.
- Niektorí športovci sa prežehnajú pred tým, ako idú podať športový výkon.
- Možno aj tebe pri rozlúčke robí mama, otec, starká či starký palcom pravej ruky krížik na čelo. Vyjadrujú tak želanie, aby ťa vždy sprevádzal Boh.
Spolu s deťmi sa postavte tak, aby každý mal priestor pri rozpažení rúk. Animátor hovorí:
Vieš, že keď sa postavíš a roztiahneš ruky, tvorí tvoje telo kríž? Hlava smeruje k nebu, ruky sa naťahujú k iným ľuďom. Sú to dva dôležité smery v našom živote: k Bohu a k ľuďom. A v tvojom srdci sa oba smery stretávajú.
Animátor položí deťom otázku: Máte doma kríž? Kde?
Keď deti porozprávajú, ponúknite im, že aj ony môžu mať svoj vlastný kríž, ktorý ich bude sprevádzať celé pôstne obdobie, počas ktorého si budeme pripomínať utrpenie Pána Ježiša, ktoré znášal pre nás. Deti si vystrihnú kríž z prílohy marcového Rebríka. Postupne ho môžu rozžiariť prostredníctvom rozličných aktivít.
Každá aktivita má svoju farbu. Po jej splnení môžu odstrihnúť z príslušnej farby v prílohe Rebríka malý dielik a nalepiť ho na kríž. Po skončení pôstu si kríž vystrihnú, môžu ho prilepiť na pevnejší materiál – napríklad na kartón – a dať si ho na viditeľné miesto alebo si ho zavesiť na stenu.
Pôstna cesta
Na strane 9 čaká na deti pôstna cesta. Preto je dobré, aby každé dieťa malo svoj vlastný Rebrík.
Na začiatku stretka /hodiny sa porozprávajme s deťmi o tom, že sa začína pôstne obdobie – príprava na najväčšie sviatky kresťanov. Pán Ježiš za nás dal svoj život, aby nám otvoril nebo, lebo nás veľmi miluje.
Rozhovor môžeme rozvíjať prostredníctvo nasledujúcich otázok:
- Vieš, čo sa začína na Popolcovú stredu?
- Na aké sviatky sa pripravujeme počas 40 dní?
- V tomto období sa snažíme čo najviac priblížiť Pánovi Ježišovi a robiť radosť Bohu.
- Ako sa môžeme priblížiť Ježišovi a robiť radosť Bohu? – deti vyzveme, aby povedali všetky svoje návrhy a postupne ich zapisovali na tabuľu – aby nápady boli inšpiráciou pre všetkých. Animátor/katechéta usmerňuje, prípadne doplní odpovede, aby vznikla pestrá škála možností. Na záver povie:
Každý deň pôstu možno prežiť aspoň chvíľu s Pánom Ježišom, niečo mu dať. Niekedy stačí len v modlitbe mu povedať: Pane, viem, že ti je ťažko. Chcem byť aspoň chvíľu pri tebe. Keď sa to podarí, môžeme si vyfarbiť dielik každého dňa a do nedieľ môžeme nakresliť obrázky.
Povzbuďme deti, aby sa tak snažili viac prežívať Božiu prítomnosť, byť spolu s Ježišom.