Čo všetko môžeme robiť s deťmi pri čítaní septembrového Rebríka
Septembrovým číslom sa začína 34. ročník časopisu Rebrík. Aj v tomto ročníku bude ponúkať deťom veľa zaujímavých a podnetných článkov s množstvom zábavy i poučenia, najmä však s cieľom pomôcť deťom dostať sa bližšie k Bohu a k ľuďom okolo nich. Animátorom, učiteľom, kňazom i rodičom poskytne mnoho materiálov na využitie pri stretkách, vyučovacích hodinách, katechézach či spoločných chvíľach v rodine.
Stavajme mosty so septembrovým Rebríkom
Viete, že kedysi brehy riek nespájali mosty? Keď sa ľudia chceli dostať na druhý breh, museli rieku prebrodiť, preplávať, alebo použili plavidlo. Až neskôr začali stavať prvé lávky aj mosty. O rozličných druhoch mostov hovorí téma septembrového Rebríka Stavajme mosty.
Využite zaujímavé rozprávanie o mostoch napr. na hodine slovenského jazyka, prípadne na vlastivede. Pre chlapcov môžete rozprávanie spestriť spoločným prečítaním reportáže o stavbe mostov na strane 28 – 29.
Na zaujímavé rozprávanie sa s deťmi môžu poslúžiť nasledujúce témy a otázky:
Rozprávajte sa o tom, kto v poslednom čase prešiel cez nejaký most, prípadne spoločne opíšte most, ktorý všetci dobre poznáte (napr. ten, ktorý je vo vašej obci – aký je, zo čoho je postavený, aký je starý, odkiaľ a kam vedie, čím je zvláštny. Stojí pri ňom socha sv. Jána Nepomuckého? (Ak áno, môžete si aj viac povedať o tomto svätom.)
Na záver môžete deti vyzvať, aby premýšľali – keby mohol most rozprávať, čo by asi povedal? Deti môžu svoj príbeh napísať a poslať do redakcie časopisu a tak sa zapojiť do súťaže.
Na začiatku školského roka prosíme o silu v učení a požehnanie každého školského dňa, ktorý nás čaká a ktorý chceme naplno prežiť so svojimi rodičmi a kamarátmi. V prílohe Rebríka prinášame jednoduchú knižku O siedmich bolestiach Panny Márie. Ponúka rozjímania nad každou zo siedmich bolestí Panny Márie spojené s osobnou modlitbou dieťaťa. Knižka môže byť prípravou na hlboké prežitie sviatku Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska. Môže však byť spoločníkom dieťaťa po celý školský rok. Využime túto prílohu aj na bižšie zoznámenie sa so Sedembolestnou.
Pomôcky: Pre každé dieťa jeden kus septembrového Rebríka č. 1, nožnice, papiere na kreslenie, pastelky, obrázok Sedembolestnej Panny Márie (môže byť požitý ten z Rebríka), prípadne rozličné iné Máriine zobrazenia (ak máme možnosť, môžeme sa s deťmi vybrať do kostola, prípadne ku mariánskej kaplnke a tam popozerať…)
Učiteľ či animátor sa pýta detí: Viete mi povedať, aké sochy či obrazy Panny Márie poznáte? Nakreslite niektoré z nich.
Deti postupne odpovedajú – a kreslia. Kresby potom sústredia na jedno miesto, aby si ich mohli vzájomne popozerať, porozprávať čo-to o nich. Do stredu medzi obrázky vložíme obraz Sedembolestnej Panny Márie a pýtame sa: Pozrite sa na tento obraz. Čo vidíte?
Deti rozprávajú…
Ďalšia otázka pre deti: Prečo je Panna Mária Sedembolestná? A vysvetlíme všetky bolesti Panny Márie. Začneme číslom sedem: Viete, aké je to číslo? Čo znamená v Biblii?
Sedem – slovo sedem v biblickom význame znamená plnosť, veľmi veľa, čím sa chce vyjadriť, že Panna Mária bola plná milosti, ale aj plná bolesti.
Výraz Bolestná – značí trpiaca, skrúšená, plná rozličného utrpenia, rozličných bolestí
Ak to dáme dokopy, vzniká nám označenie, že Panna Mária veľmi trpela.
Slovo Patrónka – znamená ochrankyňa, mocná pani, majiteľka.
Usilujme sa spolu s deťmi spoznávať momenty, kedy Panna Mária pociťovala vo svojom srdci veľkú bolesť. Ako ju prežívala? Vyzveme deti, aby premýšľali, kedy asi Panna Mária zažívala bolesť – zapíšu to na spoločný papier, plagát.
Po tejto aktivite zhrnie animátor všetkých sedem bolestí – môže ich napísať k obrázku Sedembolestnej:
- Proroctvo Simeona v chráme („tvoju dušu prenikne meč“.)
2. Útek do Egypta, pretože Herodes chcel zabiť malého Ježiša.
3. Strata dvanásťročného Ježiša v chráme.
4. Stretnutie s Ježišom na krížovej ceste.
5. Ukrižovanie a smrť Ježiša.
6. Snímanie z kríža.
7. Ježišov pohreb.
Deti si vystrihnú a poskladajú knižku z prílohy septembrového Rebríka. Potom sa animátor pýta detí a vyzve ich: Ako ja prežívam momenty, keď ma niečo trápi, keď ma niečo bolí, keď mi je smutno? Aj u nás doma je niekedy hnev a krik? Predložme Panne Márii svoje bolesti, problémy, alebo k nej prinesme vo svojom srdci ľudí, ktorých niečo trápi. Pomodlite sa spoločne modlitbu každej bolesti z poskladanej knižky.
Na záver prečítame deťom o šaštínskej zázračnej soche.
Ako v Šaštíne vznikla Národná svätyňa?
Píše sa rok 1564. V tomto roku zavládla vo vzťahu manželov Czoborovcov kríza. Vyvrcholilo to prudkou hádkou, počas ktorej v návale hnevu pán Imrich Czobor vysotil svoju manželku Angeliku z koča. Stalo sa to na prašnej ceste uprostred poľa. Hnevlivo mávol rukou a pokračoval sám v ceste domov.
Angelika sa cítila úplne bezmocná. Začala sa modliť a prosiť za svojho manžela. Vtedy sa jej zdalo, že vidí trpiacu Máriu s mŕtvym Ježišom v náručí. Mala pocit, že Matka má s ňou porozumenie a že ju pohľadom povzbudzuje, aby vydržala v dobrom. Pani Czoborová vnímala ako sa do nej vlieva nová sila. Ďakovala Márii za pomoc a rozhodla sa, že sa bude veľa modliť a prosiť za svojho manžela. A pridala sľub, že ak sa jej muž zmení, na tomto mieste, kde musela opustiť koč, dá postaviť sošku Bolestnej Matky. Aby ju aj ostatní ľudia mohli prosiť a ďakovať jej. Posilnená modlitbou sa pomaly pešo pobrala domov.
Na veľké prekvapenie však zbadala, že sa k nej blíži koč a v ňom sedí jej manžel. Vystúpil z koča a vrúcne ju prosil o odpustenie. Povedal, že po hádke nemal pokoj a čosi ho neustále posielalo späť. Manželka mu odpustila a povedala mu aj o svojom sľube. Keď to manžel počul, ponúkol sa, že jej pomôže. Hneď v tomto roku dali vyhotoviť sošku. Jej autor je pre nás dnes už neznámy. Isté je však, že soška priťahovala okoloidúcich, ktorí sa pri nej zhromažďovali na modlitbu. Čoskoro bolo počuť, že na príhovor Bolestnej Matky sa dejú uzdravenia a zázračne udalosti. Miesto sa stalo veľmi vyhľadávané veriacimi zo širokého okolia. Ľudia putovali k Matke a cítili, že im rozumie i pomáha. A takto to trvá až po dnes.
V roku 1744 bol v Šaštíne dokončený chrám Sedembolestnej Panny Márie, ktorý je dnes národnou svätyňou a sa stal jedným z najvýznamnejších a najväčších mariánskych pútnických miest na Slovensku.
Besiedky v škole
So začiatkom školského roka prichádza čas nacvičovania rozličných programov, besiedok či jednoduchých divadelných predstavení. Rebrík prináša veľa materiálu, ktorý sa dá na takýchto akciách využiť.
Nová rubrika LEPORELO ponúka krátke veršované životopisy o svätcoch – v septembri to bude o svätej Matke Tereze, z ktorého si deti môžu poskladať a vyfarbiť vlastné LePoReLo, ktoré poteší tých najmladších čitateľov. Jednotlivé verše sa však dajú využiť aj na vystúpení tých najmenších detí, pričom do predstavenia možno zapojiť aj celú triedu.
Ako zázračne rozkvitla obyčajná palica? O tom rozpráva zdramatizovaný príbeh Palma svätého Krištofa. Táto jednoduchá scénka ponúka možnosti nielen pri nacvičovaní scénky, ale aj pri príprave kulís. Ale o tom možno niekedy nabudúce.