Čo všetko môžeme robiť s deťmi pri čítaní marcového Rebríka
Chlieb náš každodenný
Téma marcového Rebríka rozdeľuje Modlitbu Pána na „kúsky chleba“, ktoré nám i ľuďom okolo nás pomôžu nasýtiť sa. Sedem prosieb modlitby Otče náš môžeme ponúknuť deťom pri online stretku, katechéze, alebo pri modlitbe v rodine. Priblížime im každodennú modlitbu formou deťom blízkou, aby si ich dokázali uvedomovať počas prežívania rozličných okamihov a situácií každého dňa. Ako na to?
Najprv rozdeľte deťom jednotlivé prosby – pridať môžete aj záverečné amen. Teda ak je 8 detí – tak každému jednu prosbu. Ak ich je viac, tak viac detí bude mať jednu prosbu a každé bude o nej samo uvažovať. Ak bude detí menej, môže dieťa uvažovať o viacerých prosbách. Ak sme s deťmi doma – môžeme každý deň v týždni rozobrať jednu prosbu.
Najprv povedzme deťom iba prosbu – nech o nej pouvažujú. Čo si pod slovami prosby predstavujú, na čo alebo na koho myslia či môžu myslieť, za čo môžu ďakovať a prosiť. Svoje myšlienky môžu vyjadriť nahlas, kresbou, písomne… Potom deti svoje myšlienky spoločne zdieľajú. Nakoniec si spoločne prečítajú z Rebríka text k danej modlitbe.
Čo znamená odpustiť?
Táto otázka môže byť obsahom rozhovorov s deťmi v škole, na online vyučovaní, pri detskej svätej omši, ale aj doma pri spoločnom rozhovore. Aby sme na ňu spolu s deťmi našli odpoveď, pomôcť môže rubrika Cesta lásky na strane 6 – 7.Každý zúčastnený skúsi sám napísať odpoveď na otázku: Čo podľa teba znamená odpustiť?
O odpustení je nasledujúci komiks. Po jeho prečítaní sa o ňom rozprávame a hľadáme aj ďalšie príbehy z toho, čo deti zažili a myslia si, že to je o odpúšťaní. Z ponúknutých myšlienok si potom deti vyberú tie, ktoré sa zhodujú s ich premýšľaním, prípadne doplnia ďalšie svoje myšlienky.
Prečítame si zo Svätého písma časť Mt 18,21b – 22. Deti si ju môžu napísať do rámika, – predlohu na vytlačenie nájdete tu.
Rámik aj s napísaným citátom si dieťa vyloží na viditeľné miesto, aby mohlo o ňom aj neskôr uvažovať.
Na záver vyberte z Rebríka obrázky, ktoré patria k napísaným citátom.
Online krížová cesta
Ak nám okolnosti nedovolia pomodliť sa spoločne krížovú cestu v kostole, skúste to na výlete v prírode, prípadne počas online stretka.
Ako na to? Animátor podľa počtu detí na stretku rozdelí jednotlivé zastavenia krížovej cesty. Aby deti krížovú cestu lepšie prežívali, vopred si nakreslia určené zastavenia. Ak na to nebude čas, vedúci naskenuje jednotlivé obrázky z krížovej cesty, ktorá tvorí vnútornú dvojstránku marcového Rebríka.
Skôr, ako sa spolu s deťmi pomodlíme, porozprávajme sa s deťmi o krížovej ceste.
ČO JE KRÍŽOVÁ CESTA A PREČO SA JU MODLÍME?
V 14 zastaveniach krížovej cesty si pripomíname, koľko ťažkých vecí Ježiš prežil a vydržal potom, čo bol vydaný na ukrižovanie. Táto udalosť sa odohrala na Veľký piatok, ktorý slávime tesne pred Veľkou nocou. Keďže máme celé pôstne obdobie prežívať tak, aby sme sa obrátili a čo najviac sa priblížili k Ježišovi, môžu nám pomôcť jednotlivé zastavenia krížovej cesty. Pán Ježiš ako človek vo svojom živote na zemi prežil veľa rôznych bolestí a ťažkostí, napríklad aj takých, aké prežívame my. Preto nám rozumie.
Vyzvime deti, aby pri modlitbe v duchu povedali Ježišovi aj o starostiach a bolestiach, ktoré ich trápia.
Potom sa spolu pomodlite krížovú cestu – tá v marcovom Rebríku je vhodná pre deti 1. stupňa ZŠ.
Oslík
Scénku Oslík nájdete na strane 25 – nacvičte si ju doma, prípadne v škole s deťmi. Scénka môže otvoriť Veľký týždeň. Zároveň si scénku môžete pozrieť v animovanom spracovaní tu.