Vieš o počítačoch veľa? Vieš aj to, že
- • okolo roku 3000 pred Kristom Číňania používali rám s posuvnými korálikmi – abakus – na sčítavanie väčšieho počtu čísel?
- • predchodcom počítačov boli mechanické stroje? Tieto počítacie zariadenia boli založené na ozubenom súkolesí a pákach. Vedeli sčítať a odčítať, neskôr zvládli aj náročnejšie matematické úkony. Ešte to neboli počítače, pretože neboli elektronické. Podstata týchto zariadení však tvorí základ dnešných počítačov.
- • prvý počítač na svete mal dĺžku tridsať metrov? Dokázal si zapamätať len dvadsať čísel a spotreboval toľko energie, že by to stačilo na osvetlenie celej dediny. Dokázal však sčítať, odčítať, deliť, násobiť a počítať druhé odmocniny. Prvý elektronický počítač na svete oficiálne spustili do prevádzky pár mesiacov po skončení druhej svetovej vojny. Nový stroj nazvaný Eniac vážil 30 ton a obsahoval vyše 17-tisíc elektrónok.
- • prvé vyrobené CD bolo navrhnuté tak, aby sa naň zmestila celá 9. symfónia od Ludwiga van Beethovena , čo je rovných 72 minút?
- • pravdepodobne najstarší fungujúci osobný počítač na Slovensku je počítač z roku 1986? Využíva sa v Ústave pre experimentálnu fyziku SAV. Svoje úlohy ešte aj dnes zvláda s prehľadom a nie je potrebné ho vymieňať.
🙂
súhlasím s Adelkou
Súhlasím tiež (y)