Čo všetko môžeme robiť s deťmi pri čítaní marcového Rebríka
Menej je niekedy viac
Pomôcky: plagát (alebo tabuľa), fixky, ruksak – batoh, biele a modré lístočky, perá, plagát s nakreslenými obrysmi ruksaku – batohu.
Na začiatku pôstu – ale aj kedykoľvek počas pôstu – si urobte stretko alebo vyučovaciu hodinu o prežívaní nastávajúceho pôstu. Začnite tým, že sa spýtate detí, ako sa cítili počas fašiangového obdobia, čo ich potešilo a ako prežívali radosť.
Spoločne hľadajte odpovede na otázku, čo všetko robí ľuďom radosť. Môžete si ich napísať aj na tabuľu, nástenku či veľký plagát.
Po vyjadrení detí znovu prečítajte ich výpovede.
Potom pokračujte v rozprávaní a premostite na Pôstne obdobie:
V Pôstnom období si pripomíname utrpenie a smrť Pána Ježiša. Určite to nie je nič radostné – ba naopak, Ježišovo utrpenie bolo naplnené bolesťou. My však už vieme, že všetku tú bolesť vzal Pán Ježiš na seba z lásky k nám, ku každému jednému z nás. Vzal na seba veľkú bolesť a ťažkú smrť na kríži, lebo chcel, aby sme sa mohli aj my dostať do neba. A to už je naozaj radostná správa, ktorú spečatil svojím zmŕtvychvstaním.
V čase pôstu si môžeme očistiť srdce od vecí, ktoré nám bránia v priateľstve s Bohom a s blížnymi. Viac o tom hovorí téma marcového Rebríka Menej je niekedy viac. Prečítajte si ju spoločne s deťmi.
Na záver vedúci prečíta všetky biele papieriky a nalepí ich do ruksaka nakresleného na plagáte. Plagát umiestni na viditeľné miesto v stretkárni alebo triede, aby deti videli, čo všetko môžu počas pôstu rozvíjať. Vedúci vyzve deti, aby s radosťou rozvíjali to dobré v sebe a s odvahou vyhadzovali to, čo im bráni v tom, aby sa viac priblížili k Ježišovi.
Svätí a príroda
Príroda nám bola darovaná ako DAR. Príloha marcového Rebríka “Svätí a príroda” nás cez netradičné situácie svätých pozýva k starostlivosti o prírodu – náš spoločný domov. Svätí nás učia starostlivosti o náš spoločný domov, čo dokážeme malými krokmi.
Prečítajte si krátky príbeh o sv. Františkovi, a následne sa s deťmi porozprávajte, čo sa stane s našou planétou, keď budeme všetci vyhadzavať odpadky do prírody. Deti si to môžu nakresliť na spoločný papier a urobiť rozhodnutie “Ako sa budem správať aby sa všetci (aj ľudia, aj zvieratá mali dobre na našej planéte)?
Prečítajte si deťmi krátky príbeh o svätom Cuthbertovi, ktorý sa rád modlieval v prírode, konkrétne na brehu Severného mora. Priblížime deťom dôležitosť vody, ktorá pre nás nie je samozrejmosťou. V niektorých krajinách (ako sú krajiny Afriky) chýba ľuďom čistá pitná voda. Skúsme si spoločne s deťmi spraviť vodný audit, koľko vody minieme za jeden deň (Počas umývania zubov, ak necháš pustenú vodu, minieš až 4 litre vody. Pri umývaní ovocia či zeleniny sú to ďalšie 2 litre. 15 minútová sprcha – 140 litrov vody. Tri spláchnutia toalety je 11 litrov. Jedno zapnutie umývačky riadu je priemerne 75 litrov vody. Pri praní sa minie v priemere až 150 litrov.) Keď si spravíme vodný audit môžeme s deťmi diskutovať o tom, ako naše míňanie vody môžeme vylepšiť.
ČINNOSŤ | KOĽKO VODY MINIEM | AKO TO MÔŽEM ZLEPŠIŤ? |
Aj ostatné príbehy z prílohy o svätých môžeme premeniť na diskusiu o tom, ako sa správame k nášmu spoločnému domovu.
A ešte aktivita na záver stretka – alebo na domov: Vyzvite deti, aby doplnili knižku o ďalší príbeh – a to o svoj príbeh. Nech napíšu, cez akú pomoc prírode – či už rastlinám alebo zvieratám, by sa chceli stať svätými. Nezabudnite tieto príbehy potom poslať aj do redakcie časopisu Rebrík.
25. marec – Deň počatého dieťaťa
Pomôcky: biele stužky, špendlíky, výkresy, farbičky, nožničky.
Na strane 25 marcového Rebríka si spoločne s deťmi prečítajte článok o Dni počatého dieťaťa. Urobte si stretko o hodnote života, o jedinečnosti, o tom, že každý ľudský život je cenný bez rozdielu. Uvažujte s deťmi o tom, aké je úžasné, že žijú, že sú tu. Každé môže povedať, prečo sa teší, že je tu na zemi, že žije.
Poďakujte Bohu za dar života spoločnou modlitbou.
Vyzvite deti, aby sa poďakovali aj mamám za dar života – vyrobte im pozdrav s poďakovaním.
Na záver stretka spolu s deťmi pripravte biele stužky a dohodnite sa, kedy ich budete rozdávať vo svojej obci.