Vieš, že aj jazyky majú svoju históriu? Mnohé z nich sa narodia a neskôr vymrú, iné pretrvávajú dodnes. Nie sme schopní odhadnúť, koľkými jazykmi sa dnes hovorí vo svete. Sú ich stovky. Nevieme, koľkými jazykmi sa hovorí napr. v oblasti Amazonského pralesa, v Novej Guinei či v iných oblastiach, ktoré vedci ešte nepreskúmali.
- Mnoho národov hovorí jazykmi, ktoré majú pôvod v dávnej skupine indoeurópskych jazykov. Tie začali vznikať medzi nomádskymi kmeňmi na území dnešnej Ukrajiny a Ruska približne pred 6000 rokmi. Všade, kam sa sťahovali, si dávne kmene niesli jazyk so sebou. Menili ho, prispôsobovali a postupne sa z neho tvorili ďalšie jazyky.
- Kmene, ktoré putovali na územie Apeninského polostrova, pretvorili pôvodné indoeurópske jazyky a postupne vytvorili skupinu italických jazykov. Z nich je najznámejšia latinčina, ktorá sa neskôr stala štátnym jazykom Rímskej ríše. Hoci italické jazyky už takmer vymreli, vyvinuli sa z nich dnešné románske jazyky, napr. španielčina, francúzština či taliančina.
- Angličtina vznikla spolu s nemčinou a severskými jazykmi z pôvodných germánskych jazykov,ktoré sa vyvinuli z „indoeurópskej praskupiny“.
- Z pôvodných indoeurópskych jazykov sa vytvorili aj baltsko-slovanské jazyky. Tie sa rozdelili na dve vetvy: baltskú a slovanskú. Medzi jazyky baltskej vetvy patrí napr. lotyština, jazyk, ktorým sa hovorí na území dnešného Lotyšska. A dostávame sa domov do vetvy nám známych slovanských jazykov, medzi ktoré patrí napr. čeština, poľština, slovinčina a, samozrejme, naša slovenčina.
😀