Čo všetko môžeme robiť s deťmi pri čítaní marcového Rebríka
Marcové číslo časopisu Rebrík nás vovádza do pôstneho obdobia. Poukazuje na rozličné rany a bolesti, ktoré ľudia vedia spôsobiť iným. V súčasnosti, žiaľ, je táto téma viac ako aktuálna.
Stop ubližovaniu!
Téma marcového Rebríka Stop ubližovaniu na prvej dvojstránke rozpráva o „žartíkoch“ spolužiakov, ktoré môžu viesť k závažnejšiemu ubližovaniu.
Prvá dvojstránka ponúka nielen príbeh jedného takéhoto „žartu“, ale aj zamyslenie, čo pri podobných situáciách môže urobiť náhodný pozorovateľ i ten, komu ubližujú.
Prečítajte si spoločne príbeh a potom spolu s deťmi hľadajte odpovede na nasledujúce otázky
Čo mohlo byť inak?…
…ak by chlapec
- povedal o tom, čo videl, spolužiakovi a spolu by išli za pani učiteľkou.
- povedal chlapcom, aby to nerobili, lebo to nie je vhodná forma zábavy. Možno by ho počúvli alebo by sa zľakli, že to o nich niekomu povie.
- povedal Kláre, kde má topánky.
…ak by Klára o tom, čo sa stalo, povedala
- kamarátke. Povedala by, že je to pre ňu nepríjemné. Spolu by sa o tom porozprávali a išli by hľadať topánky.
- pani učiteľke, ktorá by jej mohla poradiť, čo má robiť, prípadne by to mohla riešiť v triede.
- doma rodičom, že jej niekto v škole stále schováva veci a nie je jej to príjemné.
Dvojstránku možno využiť nielen ako odrazový mostík k rozhovorom o šikane, ale aj ako úvod k rozhovorom o vojne, o tom, prečo vznikajú nepokoje, nezhody i väčšie boje.
Užitočné rady pre rodičov, animátorov, pedagógov:
- Tému si vopred dobre premyslite a pripravte sa na ňu, aby ste vedeli, čo chcete deťom povedať. Na rozhovor si vytvorte nerušený priestor a dostatok času, aby sa deti mohli pýtať a vy aby ste im mohli pokojne odpovedať na ich otázky.
- Hovorte stručne, jasne, nemávnite rukou nad otázkami, ktoré sa Vám zdajú byť naivné – sú to otázky detí a pre deti sú dôležité. Nezľahčujte situáciu a vyhýbajte sa umelým prísľubom. Môžete prezentovať aj vlastné pocity.
- V rozhovore smerujte k pozitívnym faktom, rozprávajte o solidárnej pomoci ľudí aj o tom, že aj deti môžu pomôcť – modlitbou, nakreslením želania pre deti vo vojne,…
- Porozprávajte sa o tom, čo vám pomáha, keď sa bojíte.
Strom pôstneho obdobia
Opäť sa blíži 40 dní pôstu, počas ktorého by sme sa chceli aj spolu s deťmi čo najlepšie pripraviť na naozaj radostné prežívanie Veľkej noci. Často si pôstne obdobie predstavujeme ako niečo náročné, priam asketické, čo skôr odrádza, ako láka. Ale môžeme zmeniť pohľad na tieto nádherné dni, ktoré nám môžu pomôcť zatiahnuť viac na hlbinu. Počas pôstu predsa nemáme byť zamračení. Čo tak počas pôstu rozkvitnúť?
Ak sa dá, vyberte sa spolu s deťmi von počas vyučovacej hodiny alebo na stretku ešte pred popolcovou stredou. Urobte si krátku prechádzku – najlepšie okolo nejakých listnatých stromov, ktoré v tomto období sú ešte bez listov. Spolu s deťmi si poobzerajte takéto stromy. Animátor môže potom povedať:
Vidíte, stromy akoby ešte spali. Konáre sú prázdne, bez listov a vyzerá to veľmi smutno. Aby strom mohol dať očakávané plody, musí sa prebudiť zo zimného spánku, zazelenať sa a rozkvitnúť. A teraz, na jar, je na to naozaj najlepšie príležitosť.
Podobne je to aj s nami. Niekedy sme vo vzťahu k Pánovi Ježišovi a aj k ľuďom akoby zaspatí. Zameraní sme na seba a zabúdame, že sme tu najmä preto, aby sme milovali – Boha a ľudí.
Zobuďme sa teda aj my a začnime nový život, aby sme sa stali stromom, ktorý zakvitne a prináša ovocie.
Po prechádzke pri teplom čaji môžeme pokračovať vo vysvetľovaní plánu na pôst:
Ako strom potrebuje veľa živín, aby mohol zakvitnúť a priniesť plody, tak aj my potrebujeme tie správne živiny. Preto nám iste pomôže aj Božie slovo, ktoré môžeme počúvať počas celého pôstneho obdobia.
Ako sa nám počas pôstu bude dariť v rozkvitaní, to nám ukáže strom pôstneho obdobia, ktorý zakvitne podľa plnenia našich pôstnych predsavzatí.
Deti si vystrihnú jednotlivé časti stromu a kvety, ktoré môžu postupne na strome rozkvitnúť. Zlepia strom a hotový ho potom doma pripevnia k nástenke alebo oprú o stenu či skrinku.
Od Popolcovej stredy a potom každý pôstny týždeň vrátane dní Veľkého týždňa si za splnenie dobrého skutku budú môcť prilepiť na pôstny strom kvety s listami. Ku každému skutku deti pozvú evanjeliá dôležitých dní v pôste. Keďže v pôste sú aj sviatky sv. Jozefa a sviatok Zvestovania Pána, budú môcť deti plniť predsavzatie aj v týchto dňoch.
Veríme, že na Veľkú noc sa pustý strom každého dieťaťa zmení na zelený s rozkvitnutými kvetmi, ktoré budú predstavovať snahu byť krajšími a lepšími vnútri nášho srdca.
Úlohy na jednotlivé týždne a dni nájdete v marcovom Rebríku na strane 25.
Pokušenie
O Ježišovom pokúšaní na púšti uvažujeme v prvú pôstnu nedeľu. Hovorí o tom aj príbeh na strane 26, ktorý nám odhalí, že na každého z nás číha nejaká drobnosť alebo aj niečo väčšie, s čím musíme bojovať.
Prečítajte si s deťmi príbeh. Potom spoločne premýšľajte o tom, kto s akými pokušeniami bojuje.
Na tabuľu (baliaci papier) môžete postupne zapisovať pokušenia – tu sú niektoré z Rebríka – ak sa deti ostýchajú, možno začať najprv s nimi. Je dobré hneď hľadať aj možnosti, ako z daným pokušením bojovať. Spôsob boja napíšeme hneď vedľa pokušenia,:
- nepovedať celú pravdu,
- kamaráta vo všetkom ospravedlniť, ale neobľúbenému spolužiakovi pripísať iba tie najhoršie úmysly,
- po písomke rozprávať všetkým o zlej známke spolužiaka,
- klamať v snahe vyhnúť sa trestu,…
Každý si v duchu premyslí, ktoré pokušenie na neho dolieha a ako s ním chce v najbližších dňoch bojovať.
Deťom rozdáme výkresy nastrihané na formát A6. Ten dieťa prehne na polovicu, aby sa kartička dala postaviť na stôl alebo nočný stolík. Na kartičku napíše, čo chce robiť proti svojmu pokušeniu a vyzdobí to kresbami alebo drobnými obrázkami.
Deti povzbudíme, aby nezabúdali na svoj boj a vždy si ho pri modlitbe pripomenuli a prosili o pomoc pri tomto boji. Povzbuďme ich, nech v prípade neúspechu boj nezanechávajú, ale nech opäť začínajú, lebo možno nastávajúci deň môže priniesť väčší úspech.