Čo všetko môžeme robiť s deťmi pri
čítaní októbrového Rebríka
Téma októbrového Rebríka – Moji starí rodičia – ponúka veľa podnetov pre zaujímavú prácu s deťmi a pre prehlbovanie ich úcty k starým ľuďom.
Moji starkí a ja – hra na reportérov
Hru sa môžu hrať deti na stretku, na vyučovaní, alebo doma.
Pomôcky: strany 8 a 16 – 17 z Rebríka č. 2, pero, fotografie starých rodičov (ak deti majú mobil, môžu starých rodičov odfotiť a fotografiu vytlačiť), lep, rolky z toaletného papiera alebo kuchynských servítok, pingpongové loptičky, farebné papiere, prípadne ozdobné lepiace pásky a pod., alobal, tavná pištoľ.
Na začiatku sa spýtajte detí, či niekedy pozerali správy, či si všimli prácu redaktorov v teréne – ako získavali rozličné informácie. Navrhnite deťom, že aj ony sa môžu stať takýmito redaktormi.
Aby boli správnymi redaktormi, nesmie im chýbať mikrofón. Ten si jednoduchým spôsobom vyrobte spolu. Rolku z toaletného papiera olepte farebným papierom, dokreslite alebo podľa ľubovôle dozdobte. Alobalom obaľte pingpongovú loptičku a tavnou pištoľou ju prilepte k ozdobenej rolke.
Keď už deti majú mikrofón, môžu si nachystať reportáž. Porozmýšľajte spolu, o čom by ich reportáž mohla byť. Pri hľadaní témy reportáže si pomôžte Rebríkom. Spolu ho prelistujte s deťmi a spoločne prídete k cieľu reportáže, ktorými sú starí rodičia.
Prečítajte si spolu článok a rozprávku na strane 8, ktorú rozprávala stará mama deťom v južnej Afrike. Spýtajte sa detí, či aj im starí rodičia rozprávali rozprávky alebo príbehy. Vyzvite ich, aby zapísali nejakú rozprávku, ktorú im porozprávali alebo porozprávajú ich starí rodičia. K tomu nech si vezmú strednú dvojstránku Rebríka – čiže stranu 16 – 17, kde sú otázky pre starých rodičov. Deti – reportéri – zapíšu odpovede svojich starých rodičov i svoju odpoveď. K tomu potom priložia rozprávku, ktorú si od nich vypočuli. Na ďalšom stretku sa budete mať o čom porozprávať – z nazbieraných materiálov môžete spoločne vytvoriť mimoriadne číslo časopisu – doplniť ho môžete fotografiami od detí.
Písmenková polievka
Milý príbeh o staručkom psíkovi Arčim bude určite vyhľadávaným doplnkom na hodinách čítania – a nielen preto, že je to príbeh o psíkoch, ktoré majú deti veľmi rady. Vari ich privedie k objavu, o ktorom hovorí aj posledná veta príbehu.
A možno zistíte, že váš starý sused bol v minulosti hrdinom a možno ešte šikovnejším, ako si o sebe namýšľa jazvečík Dodo.
Cesta lásky
Ak sa na náboženstve budete rozprávať o modlitbe, dobrou pomocou vám bude rubrika Cesta lásky v októbrovom Rebríku. Spoločne s deťmi a s Rebríkom môžete premýšľať, čo si predstavujete, keď sa povie modlitba, či vyberať odpovede na otázku: Občas sa nám však zdá, že Boh nám neodpovedá. Čo máme vtedy urobiť?
Pri hľadaní odpovedí pomôžu kreslené úlohy a krátke zamyslenia
Výzva mesiaca
Vyberte sa s deťmi na jesennú prechádzku! Určite si so sebou vezmite Rebrík č. 2 – najmä stranu 23. Deti počas prechádzky deti vypisujú list, ktorý je plný úloh. Napríklad: Dopíš, čo vidíš počas prechádzky zelené…
Spolupracujeme ako včely
V októbri sa s deťmi možno zapojiť do detského činu pomoci – a pomáhať usilovne ako včielky. Určite vo vašom okolí niekto potrebuje pomoc – stačí sa len lepšie poobzerať. Niekedy stačí uľaviť prírode od množstva špiny, zasadiť nové kríčky či stromčeky – aby sme potešili včely. Iniciatíve sa medze nekladú. Viac sa dozviete v Rebríku na strane 25 a tu.