Čo všetko môžeme robiť s deťmi
pri čítaní novembrového Rebríka
Začiatkom novembra viac spomíname na tých, ktorí už zomreli a častejšie chodievame na cintorín. Nie sú to však smutné dni. Naopak, sú to dni milostí pre duše v očistci, keď im naša modlitba pomáha dosiahnuť nebo. To zdôrazňuje aj téma novembrového čísla SVIEČKA ZA BLÍZKEHO, v ktorej si uvedomujeme silu spoločenstva svätých i to, aká dôležitá je naša modlitba za duše v očistci.
Myslíme na duše v očistci
Cieľ: Aby sme nezabudli, že tu nie sme len my, ale aj naši zosnulí, ktorí potrebujú našu modlitbu…
Pomôcky: Nachystané lístky s textami, 3 lopty
Postup: Ešte pred stretkom alebo pred vyučovacou hodinou pripevníme na steny papieriky s nápismi:
Pomodli sa za mňa.
Poď sa so mnou modliť.
Modlím sa za teba.
Prosím za teba u Boha.
Nech Pán Boh vyslyší tvoje modlitby.
Prines za mňa obetu.
Všetci sa za teba modlíme.
Budeme sa modliť aj za tvojich drahých.
Na začiatku deti posadíme do kruhu. Pozveme ich, že si môžu zahrať Aktivity hru – zadáme im úlohu vo dvojiciach zahrať scénku, nakresliť alebo napísať príbeh, kde použijú aspoň 2 z viet, ktoré sú pripevnené na stene.
Po zobrazení scénok sa detí spýtame, či ich už niekto žiadal o modlitbu alebo či sa niekto za nich modlil. Aké to bolo? Videli nejaké výsledky? Alebo nie?…
Po odpovediach detí pokračujeme: Možno nemáme ešte veľkú skúsenosť. Modlitbe sa musíme učiť. Nie je to tak, že hneď, ako sa narodíme, sa vieme aj modliť. Učíme sa celý život, podobne, ako sa budeme učiť v nasledujúcej hre.
Hra: Postavíme sa do kruhu a hádžeme si 3 lopty systémom: hádžem len jednému človeku a teda dostávam loptu stále od toho istého, pričom vedúci hry postupne púšťa do obehu ďalšiu loptu (celkovo budú 3). Úlohou je loptu hádzať a chytať. Pri tom budeme kričať – čím k nám bude lopta bližšie, tým viac treba kričať, čiže, keď mám loptu v ruke, vtedy kričím najviac a keď loptu nemám, tak len potíšku hmkám, a keď lopta ku mne letí, vtedy podľa vzdialenosti zvyšujem intenzitu zvuku; po chvíli to zmeníme na výšku skákania a nakoniec na šírku úsmevu.
Po hre si posadáme a porozprávame sa o nej – či sme jej porozumeli od začiatku, ak nie, v ktorom štádiu. Potom sa pokúsime nájsť paralelu so životom s Bohom:
- spočiatku človek často nerozumie a bojí sa
- neskôr už keď vie, že Boh je tu, sám ho hľadá a snaží sa mu byť bližšie
- nakoniec je človek Bohu tak blízko, že väčšie šťastie ani byť nemôže.
Čím je náš život bližšie k Bohu, čím viac si uvedomujeme jeho prítomnosť, tým sa nám lepšie modlí a naša modlitba má väčšiu silu.
K Bohu sú už veľmi blízko naši zosnulí a svätí, ktorí nám vedia svojimi modlitbami veľmi pomôcť. Tak isto aj my vieme tu na zemi pomôcť tým, ktorí sú ešte v očistci – svojou modlitbou, obetou alebo predsavzatím. A práve v tomto období je čas veľkých milostí pre nich, pretože celý svet sa spája v modlitbe, a keď sa veľa z nás spojí v modlitbe za rovnaký cieľ, máme oveľa väčšiu nádej na vyslyšanie.
Na záver sa pri sviečke (horiaca sviečka je symbolom nesmrteľnej duše a večného života) pomodlíme za vytrvalosť v modlitbe a za našich zomrelých, aby boli vyslyšané naše prosby a aby sme sa všetci mohli tešiť pri našom Otcovi v nebi.
Venček plný modlitieb
Spolu s deťmi môžeme vyrobiť venček, ktorý je súčasťou novembrového Rebríka ako vystrihovacia štvorstránka v strede Rebríka. Počas prvých ôsmich novembrových dní sa môžete spoločne s deťmi modliť za zosnulých – každý deň za jedného z nich. Podľa návodu si vystrihnite a zložte veniec. Každý deň po modlitbe za zosnulých napíšte na sviečku meno toho, za koho ste sa modlili a zasuňte ju do narezaného otvoru.
Sviečka za nenarodené deti
Život je úžasný dar od Pána Boha. Boh nám ho dáva a my ho s vďačnosťou prijímame.
Sú však aj deti, ktoré sa nemohli narodiť. Zomreli predtým, ako prišli na svet. Je správne uctiť si aj ich životy. Zapojte sa aj vy spolu s deťmi do kampane Sviečka za nenarodené deti. Ako?
- Keď pôjdeme spoločne na cintorín, zapáľte sviečku a pomodlite sa za nenarodené deti.
- Ak je u vás pamätníku nenarodených, zastavte sa pri ňom a pomodlite sa.
- Kúpte si originálnu SVIEČKU z Fóra života a podporte tak aktivity zamerané na ochranu života. Spolu s deťmi sa porozprávajte o tom, akým veľkým darom je náš život a pomodlite sa spoločne – poďakujte za život každého člena rodiny – a pomodlite sa aj za tých, ktorí sa nemohli narodiť.
- Môžete sa pomodliť Modlitbu za život – nájdete ju .
Svätý Karol Boromejský – scénka pre deti
Prvého novembra slávime slávnosť Všetkých svätých. Zamyslime sa spolu s deťmi, čo všetko znamená byť svätým – a že Boh chce od každého z nás, aby sme boli svätý. Nie je to nič nedosiahnuteľné – dôležité je robiť vždy to, čo robiť máme a robiť to s láskou.
Svätí – a ich životné príbehy – nám ukazujú možnosti a cestu, ako dosiahnuť svätosť.
V novembrovom Rebríku uverejňujeme v rubrike Na ceste so svätými krátky príbeh zo života svätého Karola Boromejského.
Tento príbeh si môžete s deťmi nacvičiť ako scénku, v ktorej budú vystupovať jednotlivé postavy: rozprávač (môže n úvod porozprávať divákom krátko o živote sv. Karola B.), ľudia na ulici, chlapec, dievča, mama, otec biskup – Karol Boromejský, radní z mesta,… postáv môžeme vybrať toľko, aby si v príbehu zahralo každé dieťa.
Podľa jednotlivých okienok komiksu pripravíme scenár scénky.
Najprv porozprávajte deťom krátko o živote Karola Boromejského.
Scénku potom nacvičíme s deťmi a zahráme, pričom v úvode scénky môže rozprávač povedať v úvode práve pár slov Karolovi Boromejskom:
Narodil sa v Taliansku v bohatej šľachtickej rodine. Bol bystrý, dobre sa učil a mal pred sebou skvelú kariéru. Ako veľmi mladý už dostal dôležité úlohy od pápeža, dokonca sa stal arcibiskupom. Všetci si mysleli, že Karol zostane v Ríme a bude žiť pohodlným životom, ako to vtedy bolo zvykom. Ale on sa rozhodol odísť do Milána, aby bol blízko pri ľuďoch, ktorí mu boli zverení.
Na záver scénky rozprávač dorozpráva príbeh:
Počas morovej epidémie zomrelo veľa ľudí, no mnoho ľudí prežilo práve vďaka Karolovej pomoci a pravidlám, ktoré zaviedol. Ľudia si vážili to, že neodišiel z mesta, ale zostal s nimi aj v takom ťažkom čase.
Každé dieťa po zahraní príbehu dostane obrázok sv. Karola Boromejského na vyfarbenie. Nájdete ho tu.