Hoci Rebrík nie je literárny časopis, i tak je v ňom mnoho hodnotných textov na čítanie. Preto sa dá v školách využiť ako doplnok čítania.
V rubrike Písmenková polievka pravidelne ponúkame pôvodné texty pre deti aj s ilustráciami slovenských autorov. Vždy sú sprevádzané aj informáciou o autoroch, aby deti postupne získavali prehľad o tvorcoch im určenej literatúry.
Okrem toho sú v Rebríku aj ďalšie texty na čítanie – scénky, rozprávky, príbehy o zaujímavých ľuďoch, o živote svätcov… Pestrosť dopĺňajú komiksové príbehy, ktoré sú u detí veľmi obľúbené. Aj prílohy bývajú často literárne zamerané.
Ako to bolo v posledných číslach 30. ročníka časopisu?
V Rebríku č. 6 sme ako prílohu ponúkli divadelné kulisy – spolu so scenárom pre hru O milosrdnom Samaritánovi.
V Rebríku č. 7 (celé číslo bolo venované knihám a čítaniu – téma bola: Kde bývajú knižky) – bola ako príloha knižka s príbehom o zvieratkách, ktorú si deti mohli poskladať a samé mohli určiť, akým smerom sa bude dej vyvíjať.
Rebrík č. 10 zas ponúkal hru so slovami, ktorá bola zameraná na tvorenie príbehov, rozširovanie slovnej zásoby a na rozvoj vyjadrovacích schopností detí.
Veľa podobných aktivít pripravujeme aj v nastávajúcom 31. ročníku časopisu.
Pre čítanie s porozumením tvorí tím pedagógov pracovné listy Čítanie s Rebrom a Rikou – ku každému číslu je pre každý vyučovací ročník osobitný pracovný list, ktorý možno spolu s deťmi po prečítaní časopisu vyplniť.
Na čítanie a najmä pre využitie na hodinách vlastivedy je určená rubrika Spoznávame Slovensko s Martinom a Klárou. Čitatelia spoznajú krásne zákutia Slovenska a komiksový príbeh im priblíži povesť z danej lokality.
Spolu s redakčným tímom sa usilujeme ponúknuť čitateľom pestrú zmes na čítanie, pracovanie so slovom a aj na precvičovanie vyjadrovania sa a prednesu detí. Budeme radi, ak svoje podnety či pripomienky napíšete na náš mail – určite nás budú inšpirovať k vytváraniu ďalších zaujímavých článkov pre deti.