Čo všetko môžeme robiť s deťmi
pri čítaní júnového Rebríka
Tvorivo v prírode
Aj keď sa škola postupne rozbieha, je dobré čo najviac vyučovacieho času prežiť v prírode. Téma júnového Rebríka ponúka množstvo zaujímavých podnetov na rozličné aktivity. Využite ich nielen pri vyučovaní, ale aj pri prechádzkach, výletoch či zábavných dňoch s deťmi v prírode. Čo môžete spolu robiť?
Kreslenie
Stačí, ak máte vedro s vodou, štetec, farebné kriedy a ak aj svieti slnko, môžete spolu s deťmi navzájom si obkresľovať svoje tiene. Ak máte viac času, môžete pozorovať, či sa tieň skracuje alebo predlžuje.
Prepichnite dno plastovej fľaše naplnenej vodou a vzniknutým prúdom kreslite na asfalt.
Pozorovanie listu
Ak máte lupu, papier a voskovky, môžete sa pustiť do pozorovania listu. Príbeh v Rebríku vám napovie, ako na to.
Krajinka z prírodnín
Niekoľko prírodnín, ktoré nájdete v okolí, postačí na vytvorenie zaujímavej krajinky. Porozmýšľajte, z čoho môžu byť kopce, domy, potôčik, most… Ak vás bude viac, možno postavíte celé údolie.
Prírodné pexeso
Našli ste okolo seba po dvoch kusoch rozličných rastlín či plodov? Pomenujte ich a tie, ktoré nepoznáte, pohľadajte v knižkách. Zahrajte sa pexeso. Každý, kto nájde dvojicu rovnakého druhu, odloží ju pred seba. Kto našiel najviac dvojíc?
Ukazovateľ smeru a rýchlosti vetra
Chcete vedieť, odkiaľ fúka vietor? Postačí na to špajdľa alebo klinec, tvrdý papier, slamka a vrchnák z pera. Na ukazovateľ rýchlosti vetra potrebujete uhlomer, niť a pingpongovú loptičku. Nezabudnite na to, že ukazovateľ musíte nastaviť podľa svetových strán. Tabuľku rýchlostí vetra nájdete tu.
Vymysleli ste s deťmi v prírode ďalšie zaujímavé činnosti? Nezabudnite o nich do 20. Júna napísať do Rebríka. Odmeny pre vyžrebovaných už máme pripravené v redakcii.
Staň sa fotoreportérom s časopisom Rebrík!
Blíži sa leto a aj tohtoročné prázdniny budeme asi viac na Slovensku ako kdekoľvek inde v zahraničí. Mnohí už minulý rok zistili, že to v sebe nesie výzvu lepšie spoznať nepoznané kúty Slovenska.
Časopis Rebrík pripravil pre deti prázdninovú výzvu, ktorú možno využiť nielen na stretku, ale aj pri vyučovaní v exteriéri alebo pri rodinných prechádzkach v rámci vlastného okresu.
Staň sa fotoreportérom a podeľ sa o svoje objavy s čitateľmi Rebríka!
Každý kút Slovenska je naozaj niečím krásny, zaujímavý a výnimočný. Určite je tomu i vo vašej obci. Stačí otvoriť oči dokorán, pozerať sa dookola, pýtať sa a hlbšie spoznávať miesta, po ktorých denne kráčame.
Na stretku sa najprv usilujme nadchnúť deti, aby sa stali fotoreportérmi časopisu Rebrík – nesie to v sebe kus detektívnej práce, hľadania zaujímavostí, krás a informácií o ľuďoch, remeslách, budovách či prírodných krásach nášho okolia. Nezvyčajné príbehy a povesti môžu podčiarknuť vzrušenie z objavovania.
Spolu s deťmi premýšľajte, o čom a o kom by sa dalo písať a vytvorte studnicu nápadov:
- Možno práve vo svojej obci nájdete kostol s najvyššou vežou, dom s nezvyčajným priečelím, zaujímavú kaplnku či už sto rokov staré hasičské auto – vyberte sa tam, zistite čo najviac zaujímavého a nezabudnite urobiť kvalitné fotografie.
- Zistíte, že sa vo vašej obci narodil významný spisovateľ, vedec, misionár či úžasný človek, o ktorom by mali všetci vedieť. Napíšte životný príbeh tejto osobnosti. Ak ešte žije, pridajte aj fotografie.
- A možno chcete upozorniť na skvelých ľudí z vašej obce, ktorí sú v niečom výnimoční a sú vzorom pre ostatných.
- Alebo objavíte zaujímavé remeslá, ktoré sa u vás vykonávali a možno sa ešte aj vykonávajú – čitateľom takto môžete viac priblížiť hrnčiarstvo, čipkárstvo, tkáčstvo, kováčstvo, či množstvo ďalších, možno už zabudnutých remesiel.
- Prehrabte sa v kronikách obce, v starých knihách a hľadajte výnimočné či nezvyčajné udalosti, objavte staré povesti alebo tajuplné príbehy z vášho kraja.
- Vyberte sa aj na výlety do okolia obce. Odkryjú sa pred vami čarovné prírodné zákutia, jazerá, vodopády, vysoké skaly a hlboké bralá. Odfoťte ich z rozličných pohľadov, pridajte aj zábery lesných kvetov, motýľov, mohutných stromov aj malých mravčekov.
- Alebo sú vo vašom okolí skvosty v podobe hradu, kaštieľa, zámku či drobnej drevenice s muškátmi v oknách. Všetko môžete fotiť, o všetkom hľadajte zaujímavé informácie a píšte o nich.
Na základe nápadov, ktoré ste spolu zozbierali si urobte plán jednotlivých vychádzok. Môže ich byť naozaj veľa – každá obec a jej okolie určite skrýva množstvo krás a zaujímavostí. Spolu s deťmi tak vytvoríte nielen zaujímavú fotoreportáž. V prvom rade spoločne objavíte vnútorné bohatstvo ľudí a nádheru miesta, kde bývate.
Napíšte do redakcie časopisu Rebrík o tom všetkom a môžete aj pripísať, na čo ste vo svojej obci hrdí, čo dobré ste spoločnými silami dokázali urobiť. Pridajte fotografie v čo najlepšej kvalite a spolu s opisom všetkých krás a zaujímavostí pošlite najneskôr do konca prázdnin na adresu rebrik@rebrik.sk. Z vašich fotoreportáží vyberieme desať, ktoré budú tvoriť rubriku Spoznávame Slovensko v novom ročníku Rebríka. Ich autori dostanú krásnu knižku.
Otvorené oči a srdce počas prázdnin želajú všetci z redakcie časopisu Rebrík.