Čo všetko môžeme robiť s deťmi
pri čítaní decembrového Rebríka
Spolu je nám dobre
Usilujme sa spoločne s deťmi, aby nám bolo počas adventu spolu dobre.
Pomôcky: biely baliaci papier, Rebrík č. 4, nožnice, lep, farbičky alebo fixky.
Na vyučovacej hodine, spoločnom stretku či doma v rodine sa v týždni pred začatím Adventu porozprávajte s deťmi o nastávajúcom adventnom období. Napr. v tomto duchu:
Blížia sa Vianoce. Boh nám dal svojho Syna Ježiša. Vianočné chvíle prežívame spolu s našimi blízkymi, plní radosti a vďačnosti.
Aby sme tieto okamihy čo najlepšie spoločne prežívali, je dobré, keď sa budeme na Vianoce pripravovať spoločne. Vtedy sa naša vianočná radosť znásobí.
Vyzvime deti, aby sa počas adventu usilovali viac chvíľ prežívať s druhými ľuďmi – rodičmi, súrodencami, spolužiakmi, kamarátmi zo stretka. Aby spolu vytvárali jedno spoločenstvo, v ktorom zažijú nezabudnuteľné chvíle prípravy na najkrajšie sviatky v roku.
Stretko môžete začať napr. nasledujúcimi slovami:
Od 3. decembra až do Vianoc je 22 dní. Každý z nich môžete prežiť so svojimi blízkymi – s rodičmi, súrodencami, starými rodičmi, ale aj so spolužiakmi a kamarátmi. Preto je ru 22 aktivít na každý jeden deň, ktoré sa môžete usilovať naplniť spolu so spolužiakmi, súrodencami, rodičmi, starými rodičmi. Je dôležité, aby sme danú aktivitu nerobili sami, ale aby sme k nej vždy niekoho prizvali. . Po každej aktivite vyfarbite vianočnú ozdobu, ktorá k nej patrí.
Spolu s deťmi si vyrobte svoj veľký stretkový adventný kalendár. Na jeho prípravu poslúži prvá dvojstránka Rebríka č. 4 – jej obrázky môžeš využiť pri kresbe kalendára – môže to byť dom s 22 oknami, strom s 21 guľami a 1 hviezdou a podobne. V niektorých oknách alebo guliach môžu byť vlepené niektoré obrázky z Rebríka, vpísané navrhnuté aktivity. Dotvorenie kalendára je na vás. Premýšľajte o tom, s kým môžu deti robiť jednotlivé aktivity. Ak sú tam aktivity, ktoré môžete robiť spoločne na stretku, dohodnite sa na termíne, kedy ktoré z nich vykonáte. Môžu to byť napríklad niektoré z nasledujúcich aktivít:
- zanesieme vtáčikom do kŕmidla zrno
- donesieme niekomu betlehemské svetlo
- prečítame si spolu o tom, ako svätý František pred 800 rokmi pripravil prvý betlehem
- spoločne si vyrobíme betlehem
- zahráme sa stolovú hru
- vystrihneme si spoločne vločky z papiera
- vyrobíme spolu vianočné pozdravy
- pôjdeme spolu na svätú omšu
- pripravíme spoločne balíček drobností pre človeka, ktorý býva sám
- postavíme si spolu snehuliaka alebo si ho urobíme z plastelíny
Keď si spoločne namaľujete adventný kalendár, zaveste si ho na nástenku, aby vás sprevádzal počas Adventu a aby ste mohli postupne vyfarbovať jednotlivé ozdoby, okienka, sviece a pod. (podľa toho, čo na kalendár nakreslíte).
Skladací betlehem
Na jednom zo stretiek v adventnom čase si môžete vyrobiť betlehem.
Poslúži skladací betlehem v strede decembrového Rebríka, ktorý zároveň môže byť aj vianočným pozdravom – tak by ste mohli urobiť dva aktivity súčasne – vianočný pozdrav aj betlehem. Ak si popri tom budete čítať aj príbeh o tom, ako svätý František pred 800 rokmi pripravil prvý betlehem, budete mať ďalšiu aktivitu a zároveň aj ďalšie zmysluplné pestré adventné stretko. Ak si o príbehu chcete s deťmi pozrieť krátke video s titulkami, nájdete ho tu.
Tip na spestrenie adventného večierku či jasličkovej pobožnosti:
V každom čísle časopisu Rebrík prinášame na stranách 23 – 24 v rubrike LePoReLo veršovaný životopis niektorého svätého. Jedenásť milých štvorverší približuje deťom charakteristické črty svätého či zaujímavé okamihy jeho života a pôsobenia. Okrem toho, že deti si postupne môžu poskladať a vyfarbiť osobitné knižky – leporelá, môžu jednotlivé verše využiť napríklad pri vianočnej besiedke alebo jasličkovej pobožnosti. Keďže je veršíkov dostatok, môže sa na príprave prednesu alebo scénky zúčastniť aj celé stretko.