Kráčame si po Zemi a ani si neuvedomujeme, čo sa skrýva pod jej povrchom. Čo by sme našli, keby sme sa prevŕtali až do stredu Zeme?
- Povrch Zeme tvorí zemská kôra. Delí sa na pevninskú a oceánsku kôru. Je hrubá asi 12 – 50 km a pod oceánmi asi 10 km.
- Nasleduje zemský plášť. Ten sa rozdeľuje na vrchný a spodný. Vrchný plášť sa skladá z tenkej pevnej vrstvy siahajúcej do hĺbky 60 – 100 km, ďalej z plastickej vrstvy astenosféry hrubej približne 200 km a napokon zo spodnej vrstvy hrubej 700 km.
- Vrchná vrstva vrchného plášťa tvorí spolu so zemskou kôrou pevnú litosféru. Tá je rozlámaná na dosky – zemské platne, pohybujúce sa na tekutej astenosfére. Je to práve pohyb zemských platní, čo spôsobuje zemetrasenia.
- Zloženie vrchného plášťa môžeme spoznať vďaka sopečnej činnosti. Tá vynáša na povrch magmu – tekutú časť vrchného plášťa. Ešte nižšie je spodný plášť, ktorý siaha do hĺbky asi 2 300 km. Teplota v plášti sa pohybuje medzi 1 000 až 3 500 °C. Pod spodným zemským plášťom sa nachádza tekuté vonkajšie jadro, ktoré siaha do hĺbky asi 5 100 km. To obklopuje vnútorné jadro s priemerom 2 500 km.
- Obe časti jadra sú zložené prevažne zo železa a niklu a vytvorili sa asi pred 4,5 miliardami rokov. Jadro je zodpovedné aj za to, že okolo Zeme máme magnetické pole. Teplota uprostred Zeme je asi 4 500 až 6 000°C. Napriek tejto vysokej teplote nie je vnútorné jadro tekuté, ale tuhé.