Počasie sa odohráva v troposfére – najspodnejšej vrstve atmosféry, ktorá siaha do výšky 10 km. V nej sa tvoria oblaky zložené z miliárd drobných vodných kvapiek alebo kryštálov ľadu.
• Ľahulinké oblaky CIRUS (RIASA). Pripomínajú vtáčie perá alebo vejúce konské chvosty. Tvaruje ich silný vietor. Vytvárajú sa vysoko vo výške 5 km – 13 km. Je tam tak chladno, že ich netvoria kvapky vody, ale drobulinké ľadové kryštály. Často sú predzvesťou zlého počasia, ale z nich nikdy nepadajú zrážky.
• Rozľahlé ťažké oblaky STRATUS (SLOHA) sa rozprestierajú na stovkách kilometrov a vytvárajú sivú plachtu nízkeho oblaku. Vyskytujú sa už od malých výšok až do 8 km. V menších výškach prinášajú dážď alebo sneh. Vo väčších výškach majú tvar bielych alebo sivých závojov. Vo výške 5 km sa tvoria vrstevnaté oblaky – baránky.
• Oblaky KUMULUS (KOPA) sa podobajú kopám vaty a neprestajne menia svoj tvar. Vyskytujú sa vo výške 500 m až 10 km nad zemským povrchom.
V lete sú s nimi spojené búrky, ale vyskytujú sa aj za pekného počasia.
• KUMULONIMBUS alebo dažďová kopa je oblak vyskytujúci sa vo všetkých výškach. Oblaky tohto typu prinášajú búrky s hro mo bitím, krupobitia, prudké dažde a sneženie.