Život na Zemi je možný len v určitých podmienkach. Potrebujeme:
- Slnečné žiarenie – Slnko je zdrojom tepla a svetla. Bez Slnka a jeho žiarenia by na Zemi neexistoval život. Okrem iného je slnečná energia nevyhnutná aj na zrakovú orientáciu živočíchov a fotosyntézu rastlín. Od produktov fotosyntézy, najmä kyslíka, sú závislé všetky ostatné živé organizmy na Zemi.
- Vodu – Je to najrozšírenejšia látka na zemi. Pre mnohé živočíchy je voda aj životným prostredím. Spolu s pôdou má dôležitý význam pre zabezpečenie
potravy pre ľudstvo. Viac ako 2/3 nášho tela tvorí voda. Každý deň jej potrebujeme prijať viac ako 2 litre. Voda je dôležitejšia ako jedlo – väčšina ľudí môže prežiť 50 – 60 dní bez jedla, ale len 5 – 10 dní bez vody. - Pôdu – Poskytuje rastlinám vodu a živiny. Je to vrchná časť zemskej kôry. Pôda umožňuje dopestovať rozličné plodiny, recykluje odpady, filtruje a zadržiava vodu, umožňuje využívať slnečnú energiu, zabezpečuje obeh látok v prírode.
- Vzduch – Život na zemi umožňuje vzdušný obal Zeme – atmosféra. Vo výške 10 – 15 km nad zemou sa nachádza plynný ozón. Ozónová vrstva pôsobí aj ako ochranný filter, ktorý
chráni zemský povrch pred škodlivým ultrafialovým žiarením. Vzduch je zmes plynov – obsahuje kyslík, dusík, vzácne plyny a vodnú paru.
Úloha pre teba:
Napíš, na čo si počas jedného dňa používal vodu a koľko si jej asi minul. Výsledný zápis nám pošli do 20. apríla na adresu redakcie. Troch z vás čakajú pekné odmeny.